Mętna woda w akwarium – przyczyny, oczyszczenie, zapobieganie zabrudzeniom wody

Rybki akwariowe to jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Zadbane akwarium stanowi efektywną dekorację mieszkania, a obserwowanie podwodnego świata jest dla wielu niemałą rozrywką. Jednak utrzymanie optymalnej jakości wody w akwarium jest nie lada wyzwaniem. Jakie są przyczyny mętnej wody w akwarium i jak sobie z tym poradzić?

Woda akwariowa

Akwarium jest sztucznie utrzymywanym mikro środowikiem wodnym, w którym zachodzą różne procesy biochemiczne. Aby móc nad nimi panować, należy je zrozumieć. Bardzo często z braku wiedzy akwaryści popełniają błędy, których skutkiem są choroby i śmierć obsady.

Większość zwierząt akwariowych, takich jak ryby czy skorupiaki oddycha tlenem, który rozpuszczony jest w wodzie. W tym procesie wchłaniają one także inne substancje i związki chemiczne, które znajdują się w wodzie. Dlatego tak ważna jest jej jakość. Najczęściej niepokojącym objawem jest jej zmętnienie oraz nieprzyjemny zapach.

Mętna woda w akwarium – przyczyny

W przypadku wody w akwarium najważniejszy jest prawidłowy stan bakterii. Nawet w morzu czy oceanie woda nigdy nie jest przejrzyście czysta. Każda woda posiada florę bakteryjną, która ma za zadanie chronić zwierzęta przed niebezpiecznymi glonami i pierwotniakami w akwarium.

Niedojrzały zbiornik

W przypadku nowego akwarium mętna woda może oznaczać, że nie wykształciły się w niej jeszcze optymalne warunki do życia dla rybek. W takiej sytuacji warto odczekać kilka dni, aż w akwarium pojawią się mikrobakterie, które zapewniają równowagę w wodnym środowisku.

Zbyt częste podmiany wody

Mleczna woda w akwarium może się pojawić także po podmianie wody. Przeprowadzanie tego zbyt często, a także sterylizacja filtra przyczynia się zniszczenia równowagi biologicznej. W konsekwencji niemożliwe staje się naturalne oczyszczanie zbiornika. W ten sposób tworzy się idealne środowisko do życia oraz namnażania się pierwotniaków w akwarium.

Nieodpowiednie dekoracje

W szczególności źle wypreprarowane albo zbyt świeże drewno. Również sztuczne dekoracje, na których gromadzą się zanieczyszczenia, mogą powodować zmętnienie wody.

Źle dobrane podłoże

Niewłaściwe podłoże może być miejscem zachodzenia procesów gnilnych. Wtedy woda robi się bardziej ciemna, herbaciana.

Przekarmianie ryb

Zbyt częste karmienie zwierząt albo w zbyt dużych ilościach. Warto zmniejszyć ilość lub częstotliwość karmienia, szczególnie jeśli na dnie zauważalny jest lekko unoszący się osad. Warto także zaopatrzyć się w specjalny karmnik, który zapobiega rozprzestrzenianiu się pokarmu po całym akwarium.

Zanieczyszczenia w zbiorniku

Zbyt duże ilości zanieczyszczeń w akwarium może być przyczyną mętnej wody. Przyczynia się do tego zaniedbanie odmulania podłoża.

Inne przyczyny to:

  • brak albo niedostateczne podmiany wody,
  • niewłaściwa filtracja spowodowana przez źle czyszczony albo nieodpowiednio dobrany filtr.
ryby

Mętna woda w akwarium domowe sposoby

Sposoby na zwalczanie mętnej wody w akwarium, związane są z wieloma przyczynami. Jak wyklarować wodę w akwarium?

Czas wpuszczenia rybek

Ryby należy wpuszczać jedynie do dojrzałego zbiornika, w którym pracuje filtr. Od zalania akwarium do zarybienia go, powinno minąć około 2-3 tygodnie.

Podmiana wody w zbiorniku

Wodę w akwarium należy podmieniać systematycznie co tydzień, w ilości od 25 do 40%.

Filtr w zbiorniku

Filtr akwariowy powinien być dostosowany do wielkości zbiornika. Wkłady filtracyjne należy płukać w wodzie akwariowej, aby nie zniszczyć pożytecznych bakterii. Należy także pamiętać o tym, że powienien on być włączony przez 24 godziny na dobę.

Odmulanie dna

Przy podmianie wody, należy pamiętać o odmulaniu powierzchni dna ze żwiru albo grubego piasku. Zabiegu tego nie wykonuje się w przypadku dna, które wysypane jest komercyjnym substratem organicznym. Z kolei osoby posiadające akwarium wyłożone drobnym piaskiem, powinni go zastąpić takim o średnicy ziaren wynoszącej 2-4 mm. Warto także wiedzieć, że podłoże nie powinno sięgać wyżej, niż około 5-7 cm.

Karmienie ryb

Zwierząt nie należy przekarmiać. Osobniki dorosłe karmi się raz albo dwa razy dziennie, a pokarm powinien zostać zjedzony w ciągu 45 sekund. Natomiast raz w tygodniu warto przeprowadzić głodówkę i nie karmić ryb.

Dekoracje i rośliny

Należy systematycznie sprawdzać, czy ozdoby w postaci korzeni, kory i kawałków drewna, nie gniją. Jeśli tak, trzeba je niezwłocznie wyrzucić. Świetnie sprawdzają sie dekoracje wykonane z drzewa mangrowego. Ceramika również nie szkodzi rybom, jeśli nie ma ostrych krawędzi. Jednak na takich ozdobach gromadzi się brud, który jest lubiany przez różne bakterie. 

Warto także na bieżąco usuwać obumarłe części roślin. Kryptokoryny potrafią mocno nabrudzić, kiedy gubią wszystkie liście na raz.

Przerybienie

Mętna woda w akwarium może być spowodowana zbyt dużą ilością ryb w zbiorniku. W takim przypadku należy oddać część rybek do sklepu albo zakupić większy zbiornik.

mętna woda w akwarium

Zielona woda w akwarium

Woda w zbiorniku może także zabarwić się na brązowo lub zielono. Brązowy kolor spowodowany jest przez zmącone podłoże. W takim przypadku należy zebrać i wyrzucić wierzchnią warstwę podłoża, a następnie podmienić wodę. W filtrze warto zastosować wkład z gęstej waty filtracyjnej.

Za zielony kolor wody odpowiada zakwit glonów jednokomórkowych. Mętna, zielona woda w akwarium może być spowodowana także:

  • zbyt silnym i długim oświetleniem akwarium,
  • niedostateczną filtracja,
  • ustawieniem akwarium zbyt blisko okna,
  • niedostatecznym odmulaniem podłoża,
  • zbyt rzadkimi lub zbyt małymi podmianami wody.

Większa ilość glonów, podobnie jak pierwotniaków, może pojawić się w niedojrzałym akwarium z niedoborem korzystnych bakterii. W trakcie dojrzewania wody w zbiorniku, należy ją dobrze napowietrzać, ponieważ glony pobierają dużo tlenu i może nie wystarczyć go dla ryb. 

Aby zwalczyć problem zielonej wody w akwarium, warto także wyłączyć światło lub skrócić czas świecenia. Zazwyczaj wystarczy to zrobić na około 3 dni. Po tym czasie problem powienin zniknąć. Należy także ustawić zbiornik z dala od okna i podmieniać wodę, zadbać o wydajną filtrację biologiczną. Można także zastosować w filtrze wkłady eliminujące pływające glony. 

Na zieloną, zmętnioną wodę skuteczne mogą okazać się specjalne preparaty, w tym szczególnie silny odpieniacz. Przy mocnych zakwitach, warto użyć generatora ozonu. W przypadku jego braku można zastosować dużą dawkę węgla aktywnego z aktywnym przepływem wody. Warto także obniżyć wodę do 26 stopni Clesjusza, jeżeli jest powyżej.

Mechaniczne zmętnienie wody

Dochodzi do niego, gdy w toni znajdują się nierozpuszczalne drobinki, jednak zbyt małe aby zatrzymać się na gąbce filtra. Z kolei stały ruch wody powoduje, że jest ona mętna. Zwykle problem ten dotyczy nowych akwariów, w których np. nie został wypłukany dobrze żwir.

W takim przypadku można wymienić całą wodę w zbiorniku, jednak to wymaga poswięcenia sporej ilości czasu. Dlatego lepiej włożyć do filtra specjalny wkład z gęstej fizeliny. Wyłapie ona pływajace drobinki. Można także częściowo podmieniać wodę do czasu, aż stanie się klarowna.

Mętna woda w akwarium – jak zapobiegać?

Przede wszystkim nie należy wpuszczać ryb do niedojrzałego zbiornika. To zawsze prowadzi do problemów i może nawet spowodować śmierć obsady. Woda robi się mętna przy rozwoju bakterii aerobowych, które powodują spadek ilości tlenu. W ten sposób pozbawiają ryby szansy na swobodne oddychanie, kiedy woda jest zamulona.

Warto mierzyć wodę za pomocą testów akwarystycznych, aby wiedzieć z czym ma się do czynienia i kiedy wpuścić ryby. Po sprawdzeniu NH4 oraz NO2 można uzyskać wiedzę kiedy ruszył filtr i kiedy można wpuścić obsadę.

Aby dowiedzieć się, czy ilość rybek w danym akwarium jest zbyt duża, należy sprawdzić NO3. Tyle, ile test wykaże związków azotowych, tyle można mieć rybek.

W większości przypadków zmętnienie wody spowodowane jest naturalnymi przyczynami, dlatego najlepiej pozbyć się ich naturalnymi metodami. Warto także badać parametry wody, aby nie zaszkodzić rybom i zapewnić im dłuższe i zdrowe życie, a sobie wspaniała ozdobę w postaci zadbanego akwarium.