Ile żyją psy – jak obliczyć wiek psa

Określenie wieku psa jest istotne ze względów zdrowotnych. Tak jak u ludzi, tak i u czworonogów, na każdym etapie rozwoju pojawiają się inne potrzeby. Inaczej powinno się karmić i pielęgnować młodego pieska, a inaczej seniora. Warto też pamiętać, że szacowanie wieku psa będzie zależne od jego rasy. Większe psy starzeją się szybciej, a młodsze wolniej. Najprostszą, ale najmniej precyzyjną metodą w obliczaniu wieku, jest pomnożenie lat życia psa razy siedem.


Najtrudniej będzie nam sprecyzować wiek zwierzaka przygarniętego ze schroniska lub przygarniętego z ulicy. Jeżeli pies jest młodziutki, ale kompletnie nie wiemy, ile może mieć lat, można spojrzeć na przykład na jego uzębienie. Psy około 9 tygodnia powinny mieć już komplet zębów mlecznych. Jeżeli natomiast chcemy ustalić, czy szczeniak kundelka wyrośnie na dużego lub mniejszego psa, warto spojrzeć na jego łapy. Mniejsze łapki w „dzieciństwie” sygnalizują, że pies będzie mniejszych rozmiarów. Określenie wieku i przyszłego rozmiaru psa jest ważne, jeżeli decydujemy się na zaadaptowanie bezdomnego szczeniaka. Nie każdy ma warunki lokalowe, aby trzymać dużego psa. W przypadku suki dobrze by było przewidzieć, kiedy dostanie pierwszej cieczki.

Jak obliczyć wiek psa?

Wiek psa zależy od jego wielkości i rasy. Szybciej starzeją się duże psy (np. mastif tybetański, labrador, bernardyn, owczarek kaukaski, wilczarz), a małe wolniej (maltańczyk, york, ratlerek, czyli pinczer miniaturowy). Aby wiek psa odnieść do wieku człowieka, oczywiście w przybliżeniu, przyjęło się, że trzeba biologiczny wiek zwierzaka pomnożyć razy siedem. Na przykład pies ma pięć lat, to w przełożeniu na ludzkie lata – 25. Jest to jednak bardzo niedokładna metoda. Lepiej zwrócić uwagę na etap rozwoju psa i jego rasę.


Aby przybliżyć te dane, można podać lata rozwoju u psów średnich rozmiarów, które oparte są na ich zmianach fizjologicznych i rozwojowych. I tak idąc po kolei: 6 miesięcy u psa to 8 rok ludzki, rok to 18 lat, 2 lata – 28, 3 lata – 35, 4 lata – 40, 5 lat – 45, 6 lat -52, 14 lat – 98 u psa.


Na wiek fizyczny psa będzie miało wpływ wiele czynników. Na przykład spożywana karma, ilość ruchu, zapewnione warunki życia, przyjmowane suplementy, przebyte choroby i urazy, genetyka. W każdym wieku nasz pupil ma też inne potrzeby, o które warto zadbać, aby zapewnić mu dłuższe i zdrowsze życie.

Różne potrzeby w różnym wieku

Psy rodzą się głuche i ślepe. Okres noworodkowy trwa dwa tygodnie, ale powinny zostać przy matce dłużej, gdyż okres socjalizacji odbywa się w okresie 3-7 tydzień. Jest to bardzo ważny czas dla zwierzaka i jego zdrowia psychicznego. Matka zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, jak również uczy zachowania. Na przykład owczarki niemieckie korygują zachowanie dzieci przez podgryzanie w okolicy szyi. Jest to bardzo potrzebny etap, bo potem ludzki opiekun może mieć poważne problemy wychowawcze ze szczeniakiem, który zbyt szybko został zabrany rodzicielce.


Roczny pies zaokrąglając ma ten sam etap rozwoju co nastolatek (12-15 lat). Różni go jednak od człowieka wcześniejsza dojrzałość płciowa. Na przykład cieczka może pojawić się najmniejszych piesków już w 6 miesiącu życia, a u większych psów w okresie 12-20 miesięcy. Pieski przez cały czas wzrostu powinny być socjalizowane z innymi zwierzakami. Ważne jest zapewnienie dużej ilości ruchu, tak aby zwierzak nie demolował nam potem domu. I oczywiście zdrowa karma, która zapewni zdrowy wzrost, także bez alergii. Warto wiedzieć, że psy, które nadmiernie gubią sierść, co też może być w domu bardzo uciążliwe, spożywają często uczulającą i pozbawioną witamin karmę. Już po kilku tygodniach od zmiany pokarmu, zauważymy diametralną zmianę.

jak starzeje się pies

Jak starzeją się psy?

Wiek geriatryczny to u dużego psa 8 lat, olbrzymiego – 7, małego 11, średniego – 10 lat. Psy starzejące się niestety mogą być narażone na różne choroby, np. nowotwory, niewydolność krążenia, choroby stawów, zaćma. Inne sygnały, które świadczą o tym, że zwierzę zaczyna się starzeć są:

  • zapotrzebowanie na mniejszy ruch
  • mniej ochoty do zabawy na spacerach z innymi psami
  • pojawianie się siwych włosów
  • przetarcia na kłach i siekaczach
  • wypadanie zębów
  • zaćmienie gałki ocznej

Pies senior będzie potrzebował specjalnie dobranej karmy (także do jego stanu zdrowia i pojawiających się schorzeń), suplementów diety, a może nawet leków. Wszystkie te szczegóły najlepiej omówić jest z lekarzem weterynarii, który prowadzi i zna naszego psa od małego.

Długość życia czworonogów

Jeżeli chodzi o pytanie, ile statystycznie żyją psy, to jest to także uzależnione od rasy i wielkości. Średnia długość życia czworonoga to 10-13 lat. U najmniejszych ras ta średnia wynosi blisko 15 lat, a u największych niewiele ponad 6 lat. Co ma wpływ na długie i zdrowe życie psa?

  • waga – psy otyłe, niewłaściwe karmione i mało ruszające się, żyją nawet o 15 proc. krócej, niż ich rówieśnicy, którzy te potrzeby mieli zapewnione od małego
  • zdrowa i dobrze zbilansowana karma
  • przebyte choroby, urazy, wypadki
  • styl życia, odpowiednia pielęgnacja, troska o bezpieczeństwo
  • odpchlanie, odrobaczanie, szczepienie
  • kastracja i sterylizacja (wydłużają życie zwierzaka)
  • rasa – niektóre rasy mają predyspozycje genetyczne do przejścia określonych chorób
  • regularne badania – krwi, moczu, jamy brzusznej
  • higiena jamy ustnej może mieć wpływ na wydolność nerek lub rozwój groźnych bakterii

Co się zmienia w opiece nad psem?

Dobrą wiadomością jest to, że najlepsi przyjaciele człowieka żyją coraz dłużej. Wynika to ze wzrostu świadomości społecznej, co jest korzystne dla psa, a co nie. Na szczęście coraz mniej psów można spotkać bytujących w budzie i na łańcuchu. Coraz bardziej doceniane jest także zdrowe pożywienie dla psa, a przede wszystkim wiedza, że pies nie powinien jeść tego, co zostawił niezjedzone człowiek. Także częstsze wizyty w gabinecie weterynaryjnym i uważne obserwowanie pupila, przyczynił się do wydłużenia wieku psów. Te korzystne praktyki powinny być zatem kontynuowane, gdyż przynoszą wymierne efekty. A korzystają z nich zarówno zwierzęta, jak i ich szczęśliwi i kochający opiekunowie.