Najpopularniejsze rasy psów

Kto z nas nie kocha mieć obok siebie swoich czworonożnych przyjaciół? Dzięki nim codzienność staje się o wiele weselsza i pełna zabawy. Jednak nawet najwięksi wielbiciele zwierząt potrafią nierzadko pogubić się w szerokiej klasyfikacji rasowej psów. Być może zastanawiasz się nad podjęciem decyzji, o przygarnięciu jakiegoś zwierzaka pod swoje skrzydła, ale trudno Ci się w tym wszystkim połapać i wybrać najbardziej przystępny dla Ciebie typ? Zapoznaj się z listą najpopularniejszych ras, która pozwoli na nieco większe zgłębienie wiedzy odnośnie psów i ich charakterystyki.

Co konkretnie oznacza termin ”pies rasowy”?

Wielu z nas często używa pojęcia ”rasy” w odniesieniu do zwierząt, jednak nierzadko trudno nam wytłumaczyć, co to konkretnie oznacza. Otóż psy możemy podzielić na różne kategorie, na przykład ze względu na rodzaj umaszczenia, wielkość, przeznaczenie do życia w małych mieszkaniach, jak i te, które potrzebują dużej przestrzeni, by móc się wybiegać. Oczywiście dochodzą także kwestie związane z takimi cechami, jak przydatność w pilnowaniu domu, czy aspekt kontaktu z dziećmi.

Każda konkretna rasa powstała jako przeznaczona do pełnienia jakiegoś zadania, więc zanim podejmiemy decyzję o przygarnięciu zwierzaka, warto się dokładnie zastanowić i rozważyć, czy aby danemu typowi będzie odpowiadało otoczenie, w którym żyjemy i czy będziemy w stanie prawidłowo o niego zadbać. Bowiem pewne psy ze względu na swoje cechy charakterystyczne mogą wykazywać większe ryzyko zachorowania na niektóre choroby niż inne gatunki, lepiej przystosowane do odmiennych warunków. Pies rasowy to także określenie zwierzaka z oficjalnej hodowli, którego możemy zakupić wraz z rodowodem świadczącym o jego pochodzeniu.

Jak można rozpoznać rasę psa?

Czasem przebiega obok Ciebie jakieś stworzenie na czterech łapach, ale nie potrafisz określić jego rasy? Niestety raczej niezbyt łatwo jest wydać szybko ostateczny i nieomylny osąd, co do pochodzenia konkretnego pupila, nie posiadając specjalistycznej wiedzy. Jednak istnieją pewne charakterystyczne cechy i sposoby, które pozwolą na przyspieszoną i dokładniejszą analizę i zagwarantują, że następnym razem rozpoznanie okaże się nieco prostszym zadaniem. Przede wszystkim możesz sięgnąć po różnego rodzaju aplikacje na smartfona, które pozwolą Ci pozbyć się niepotrzebnych wątpliwości.

Dobrym pomysłem jest także skonsultowanie się z osobą posiadającą większe doświadczenie w sprawach zwierząt, czyli chociażby weterynarzem. Na rynku dostępne są także wszelkiego rodzaju książki, które zawierają w sobie obszerne spisy poszczególnych ras. Warto mimo wszystko wspomnieć, że jednak dobrze jest zapamiętać pewne cechy dotyczące ras psów, ponieważ mogą się przydać na przyszłość i nigdy nie wiadomo, kiedy to będzie. A tym bardziej należy chociaż podjąć próbę zapoznania się z najczęściej spotykanymi rasami w sytuacji, gdy zastanawiamy się nad podjęciem decyzji o przygarnięciu małego towarzysza. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zdobycie pewnych informacji, dzięki którym dowiesz się o najczęściej występujących typach psów, cieszących się największą popularnością.

Taka wiedza może stać się szczególnie przydatna nawet w najmniej spodziewanym momencie. Zatem czytaj dalej i zasięgnij wiedzy o paru konkretnych, popularnych aktualnie rasach psów i dowiedz się o, jak największej ilości ciekawych detali.

pies - husky

Yorki i pomeraniany, czyli mali przyjaciele

Yorki to znane wszystkim psy posiadające wielu fanów na całym świecie. Świetnie odnajdują się w warunkach domowych, również w mieszkaniach o małym metrażu. Posiadają bardzo miłe w dotyku włosy, które można stylizować na wiele różnych sposobów. Niektórzy decydują się na zapuszczenie ich do samej ziemi, dzięki czemu zwierzaki wyglądają o wiele bardziej elegancko. Jednak przy zastosowaniu takiej fryzury, należy pamiętać o konieczności poświęcenia szczególnej uwagi kwestiom jej pielęgnacji. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę czy grzebień dla psów oraz inne konkretnie dedykowane ku temu kosmetyki. Jeśli takie poświęcenie w dążeniu do upragnionego efektu, wydaje Ci się przesadzone i niepotrzebne, można także postawić na popularną kitkę związaną gumeczką na czubku głowy pupila.

Zazwyczaj waga tej rasy nie przekracza czterech kilogramów. Dlatego chociażby dłuższe podróże samochodem nie powinny stanowić większego wyzwania. Należy jednak także pamiętać, że istnieją również miniaturowe wersje yorków, które ważą około dwóch kilogramów i również mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, w przypadku chęci posiadania zwierzaka, nawet dla nieco mniej doświadczonych właścicieli. Yorki potrafią budzić zabawne skojarzenia ze względu na swoje zachowanie, które charakteryzuje brak strachu w kontaktach ze znacznie większymi rasami. Wystarczy jednak umiejętne tresowanie, aby obudzić potencjał tego zwierzęcia. Bowiem yorki to także bardzo przyjazne pupile, szczególnie uwielbiane przez dzieci. Ze względu na swoją wielkość, osiągają bowiem wysokość do około dwudziestu kilku centymetrów, nie stanowią więc poważnego zagrożenia, a ich obecność w pobliżu pokoju dziecięcego może mieć zbawienny wpływ przy wychowaniu oraz wykszatałcaniu poczucia empatii. Głaskanie tych psów potrafi też wpływać bardzo kojąco na nerwy i relaksować właścicieli. Yorki nie są bardzo wymagającymi psami, dlatego nie potrzebują codziennych długich spacerów, jednak w zamian za to cenią sobie bliskość człowieka.

Dlatego wszelkiego rodzaju zabawy czy spędzanie wspólnego czasu, zawsze świetnie się sprawdzają. Te psy okazują się także być dobrymi kompanami w uczeniu się przeróżnych sztuczek. Kolejnym ważnym aspektem dla wszystkich zainteresowanych tą rasą jest kwestia wieku, jaki zazwyczaj osiągają yorki. Tutaj można się bardzo pozytywnie zaskoczyć, bowiem zazwyczaj psy z tej grupy żyją kilkanaście lat, przeważnie do około czternastu lub piętnastu. Sprawia to, że bardzo łatwo się z nimi zżyć i mimo, że nie są typową rasą obronną, to ich solidarność na pewno nie zawiedzie. Kolejną rasą często zestawianą z yorkami są oczywiście pomeraniany. Podobieństwa można znaleźć zarówno w ogólnej charakterystyce dotyczącej wagi, wielkości czy wieku, jaki potrafią osiągnąć, a także w kwestiach związanych z usposobieniem.

Pomeraniany bowiem to także zwierzęta, które świetnie odnajdują się w środowisku domowym i kochają zabawę. Ich miękka sierść jest bardzo lubiana w szczególności przez dzieci. Kontakt z tą rasą potrafi przysporzyć wiele radości, na przykład podczas uczenia psa sztuczek, czy w trakcie wykonywania innego rodzaju aktywności. Są to bowiem bardzo żywiołowe psy, których możliwości fizyczne potrafią nas nierzadko zaskoczyć. Szpice miniaturowe obok zabawy, są również wielkimi wielbicielami wszelkiego głaskania i pieszczot. Czyni to je bardzo rodzinnymi psami, z którymi dzieci kochają spędzać czas. Ta rasa idealnie wpasuje się zatem także w leniwy klimat i przytulną aurę swobodnego leniuchowania z właścicielem, oferując swoje towarzystwo. A ich przyjazny wygląd wpuści w codzienne życie nieco optymizmu. 

Prawdziwy wielbiciel aktywności, czyli golden retriever

Te przyjazne, inteligentne zwierzęta to jedna z najbardziej cenionych ras psów. Również ich wizerunek łatwo odnaleźć w różnego rodzaju filmach czy książkach. Niewątpliwie są bardzo popularnymi pupilami wśród wielbicieli zwierząt domowych i nie bez powodu! Golden retriever w zależności od płci osiąga wielkość od około pięćdziesięciu do sześćdziesięciu centymetrów. Jego waga wynosi od dwudziestu kilku kilogramów, do nawet ponad trzydziestu w przypadku samca. Ich wygląd symbolizuje charakterystyczną dla tej rasy łagodność oraz przyjacielskość. Pielęgnacja sierści nie stanowi większego problemu, ponieważ nie jest ona zbyt długa, ale za to przyjemna w dotyku. Golden retrievery to znakomita opcja dla tych, którzy poszukują psa, który będzie dobrym kompanem podczas porannego biegu, czy innej aktywności, a także znakomicie sprawdzi się w roli prawdziwego przyjaciela. Te wszystkie cechy sprawiają, że ta rasa wydaje się być wręcz idealna dla rodzin, które poszukują czworonożnego kompana do ich codziennego życia, potrafiącego wpasować się w każdą sytuację.

Nie można także zapominać o inteligencji, jaką charakteryzują się te psy, mają one wyśmienitą pamięć i mimo skłonności do wygłupów, w momencie zagrożenia, potrafią stanąć w obronie swojego właściciela. Wszystko to, dzięki ich oddanej naturze, która wiąże się z wykształacaniem prawdziwej więzi między psem a jego panem. Czasem nawet można się nieźle zaskoczyć tym, jak ogromne zrozumienie potrafią wykazać te zwierzęta. Z uwagi na energię i radość, którą wręcz buzują golden retrievery to doskonali towarzysze dla dzieci i nie tylko! Ich przyjazna postura i umiejętność współczucia, które zdają się wykazywać, sprawia, że można je obdarzyć prawdziwym zaufaniem i mieć pewność, że w sytuacji krytycznej na pewno nas nie zawiodą. Średnia długość życia tych psów wynosi od około dziesięciu do dwunastu lat, co sprawia, że dobrym pomysłem może być jednoczesne wychowywanie przy nich dzieci.

W końcu obecność psa w domu może czasem zdziałać cuda i w trudnej chwili przynieść dozę optymizmu, co na pewno potrafią właśnie golden Retrievery. Dlatego jeśli szukasz prawdziwego przyjaciela, który chętnie będzie dzielił wraz z Tobą najpiękniejsze momenty życia. 

psy - różne rasy

Piękno tkwi w odmienności – pies kundel

Każdy z nas niewątpliwie kojarzy różne mieszanki rasowe reprezentowane przez jednego psa. Nierzadko są to bardzo ciekawe kombinacje, które potrafią urzec swoim pięknem. Wielką zaletą tych psów, które można znaleźć w schronisku jest ich oddanie dla właściciela. Często są to niesłusznie skrzywdzone przez los psy, bardzo bojaźliwe, jednak, gdy okażemy im szczere ciepło i dużo dobroci, możemy się naprawdę zaskoczyć, jak wiernymi potrafią być istotami. Dlatego bardzo łatwo się do nich przywiązać i stworzyć piękną relację. Ważnym aspektem jest także długość życia tych psów. Bowiem przeważnie lata, które spędzimy w ich towarzystwie, mogą znacznie przewyższać wyniki rasowych psów. Często też cechuje je większa odporność na różnego rodzaju schorzenia, które dla innych gatunków bywają nieuniknione. To szczególnie ważne, by przy wyborze, jakiego psa chcielibyśmy przygarnąć, by zainteresować się także tymi biednymi zwierzakami, które często potrzebują naszej pomocy i bez człowieka bardzo trudno im sobie poradzić. A być może Twój wymarzony czworonóg jest właśnie w potrzebie i moglibyście stworzyć razem niesamowitą i piękną relację? 

To tylko wstępna charakterystyka kilku najbardziej popularnych ras psów, jakie najczęściej możemy spotkać podczas naszego spaceru, czy na domówce u znajomego. Jednak są to szczególne przykłady, które potrafią wpasować się w różnorakie gusta i oczekiwania. A za sprawą których można odmienić dotychczasowe życie, jakie wiedliśmy na co dzień. W końcu warto jest mieć obok siebie kogoś, kto zawsze będzie chciał spędzić z nami czas, nigdy nam nie odmówi, a satysfakcja, jaką można czerpać z takiego towarzystwa, jest uczuciem nie do opisania. Z pewnością wspólnie spędzony czas przyniesie tobie i pupilowi ogromną przyjemność.