Bezpieczna hodowla Agamy Brodatej

Agama brodata to gad, którego naturalnym środowiskiem bytowania jest Australia. Bytują one przede wszystkim na pustyniach, sawannach oraz na obszarach leśnych. Cenią sobie terytoria, które są skąpe pod względem roślinności. Lubują się natomiast w drzewach i z tego względu można stwierdzić, że poniekąd są zwierzętami nadrzewnymi. Niekiedy spotyka się na je powalonych sztukach drzew lub też krzewach. Choć w 1960 roku Australia zakazała wywozu ich poza terytorium państwa, nielegalny handel spowodował, że trafiły one do różnych zakątków świata. Pojawiły się również w Polsce i dziś osoby chcące hodować zwierzęta egzotyczne, bardzo często decydują się na zakup właśnie agamy brodatej.

Ile lat żyją agamy brodate?

Decydując się na to zwierze warto mieć świadomość tego, że dożywa ono nawet 10 lat w niewoli. Przeciętny wiek waha się natomiast w graniach 7-9 lat. Długość tego gada to mniej więcej 50 cm, a połowę stanowi ogon. Oczywiście na różnych etapach swojego rozwoju, zmieniają się jej potrzeby względem terrarium. Tak długi okres życia zwierzęcia wymaga na każdym hodowcy to, aby zapewnił agamie brodatej odpowiednie warunki bytowania, dostosowane przede wszystkim do jej wielkości.

Ile kosztuje agama brodata?

Cena młodych osobników nie jest wygórowana i wynosi między 90 a 130 złotych. Taki koszt ponosi się w sklepach zoologicznych. Jeśli natomiast chodzi o zakup u hodowców indywidualnych, tutaj można kupić ją jeszcze taniej. Sama cena zwierzęcia to jednak dopiero wierzchołek ponoszonych kosztów. Najwięcej pieniędzy pochłania profesjonalna opieka na zwierzęciem i wyposażenie terrarium tak, aby gad dobrze się w nim czuł. To już koszt mniej więcej kilkuset złotych, a nawet i więcej. Wszystko w zależności od tego, w jakiej jakości sprzęty zamierzamy zainwestować. Rozpiętość cenowa podobnie jak w przypadku innych produktów, również tutaj jest dość duża.

agama brodata

Żywienie agamy brodatej – co warto o nim wiedzieć?

Ile powinna jeść agama brodata? Co powinno wchodzić w skład jej pożywienia? Te pytania należy oczywiście zadać sobie przed zakupem zwierzęcia. Agamy są wszystkożerne i tak naprawdę mało wybredne. To do opiekuna należy zatem kontrolowanie jej posiłków oraz dbanie o to, by były one pełnowartościowe. Agamy spożywają zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. Osobniki, które żyją na wolności, każdego dnia pochłaniają spore ilości pokarmu roślinnego, stanowiącego nawet ponad 50% ich diety. W hodowli często udział ten się zmniejsza na rzecz pokarmu zwierzęcego, który z punktu widzenia człowieka wydaje się bardziej odpowiedni dla zwierzęcia. Nic bardziej mylnego. Podawanie agamie jedynie takich posiłków może powodować u niej zaburzenia układu pokarmowego, a nawet i otyłość. Takie choroby także dotykają zwierzęcia i warto mieć tego świadomość.

Do trzeciego miesiąca swojego życia agama brodata powinna jeść przede wszystkim owady. Wielkość owadów ma tutaj znaczenie, nie mogą być one zbyt duże. Jaka wielkość jest najbardziej optymalna? Przyjęło się, że warto kierować się rozstawem oczu tego gada. Larwa nie powinna być większa niż jego wielkość, wówczas jaszczurka na pewno bez problemu go spożyje. Jeśli owad jest zbyt duży, może dość do zadławienia się u zwierzęcia.

Od trzeciego do 12 miesiąca życia, agama musi zacząć otrzymywać również pokarm roślinny. Może on stanowić mniej więcej 20% jej diety. Zwierzę dotychczasowo przyzwyczajone do samych owadów, niechętnie przechodzi na zieleninę. Warto jednak próbować do skutku i podawać ją razem z owadami, ponieważ jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu tego gada.

Agama dorosła, a zatem powyżej 1 roku życia, powinna mieć już zrównoważoną dietę. Najlepiej by stanowiła ona opcję 50/50. Pokarm roślinny i zwierzęcy, musi się odpowiednio równoważyć. Agamie można serwować go na misce, a ruchliwe owady lepiej jest podawać pincetą. Wówczas bezpośrednio lądują one w paszczy jaszczurki. Gdy pozostawia się je na miejsce, wówczas wędrują one po terrarium, bardzo często je zanieczyszczają, a czasem nawet zdarza im się z niego uciekać. Niektóre z nich mogą być również agresywne wobec samej agamy, kąsać ją i doprowadzać do głębokich ran.

Najlepiej aby gad otrzymywał świeże i żywe owady takie jak: drewnojady, karaczany czy też świerszcze. Gdy na dany moment nie ma dostępu do żywego pokarmu, można go zastępować suszonymi owadami. Pokarm zwierzęcy jest dla agamy dostarczeniem do organizmu białka oraz tłuszczów.

W przypadku agamy brodatej skomplikowaną kwestią jest natomiast podawanie jej wody. Tak naprawdę rzadko który osobnik korzysta z źródła wody, jakim jest miska. Lepiej jest wstawić do terrarium basenik, w którym będzie mogła ona regularnie są kąpać oraz pić zawsze wtedy, gdy będzie miała na to ochotę. Można także podawać jej wodę z pipety lub wrzucać lekko zwilżony pokarm roślinny z kroplami wody. Takie nawodnienie dla agamy jest zupełnie wystarczające. Żyje ona naturalnie na terenach, gdzie nie ma dużej wilgotności i to właśnie jest wyznacznikiem tego, jak powinna być ona traktowana w terrarium.

Agama brodata – jak powinno wyglądać jej terrarium?

Agama brodata terrarium terrarium powinna mieć przede wszystkim odpowiedniej wielkości. W przypadku już dorosłego zwierzęcia, wielkość ta wynosi 120 x 60 x 60 cm. Jest to absolutne minimum w tym wypadku.

Terrarium dla agamy brodatej musi zostać również odpowiednio wyposażone. Temperatura w nim powinna wynosić 25ºC, a wyspa ciepła gdzie gad będzie mógł się wygrzewać – 40ºC. W nocy nie może spadać poniżej 18ºC, ale spadek temperatury ogólnej jest mimo wszystko normalny, ponieważ takie zjawisko jest standardem w naturalnych warunkach tych zwierząt.

W terrarium konieczne jest umieszczenie żarówki UV-B, oraz kilku punktów dla zwierzaka. Wyższej ścianki, aby mógł się wspinać oraz jakiejś ciasnej i ciemnej norki, aby mógł się schować i odpocząć. Kryjówki ceramiczne bardzo dobrze się sprawdzają w tym zakresie. Jako podłoże dla agamy, uniwersalnym będzie glina pomieszana z piaskiem.

Agama brodata – hodowla

Do hodowli tego gada przydaje się bez wątpienia pinceta do podawania pokarmu lub pipeta do wody. Zbiornik do przetrzymywania owadów w jednym miejscu także bywa nieoceniony, wówczas nie stwarzają one zagrożenia dla zwierzęcia. Konieczne jest też posiadanie termometru oraz higrometru. Dla agamy trzeba mieć też alternatywne miejsce, jakiś duży pojemnik. To tam można ją przełożyć wtedy, gdy terrarium będzie wymagało wyczyszczenia.