Hodowla krewetek w akwarium. Krewetki akwariowe

Krewetki akwariowe w hodowli domowej

Choć utrzymywanie wodnej fauny w domu kojarzy nam się zazwyczaj z rybami, to krewetki w akwarium cieszą się rosnącą popularnością. Ich ekstrawagancki wygląd, przyjemne barwy oraz stosunkowo łatwa hodowla, są tego przyczyną. Jednak przed zakupem należy zgłębić chociaż podstawowe tajniki hodowli tych skorupiaków.

Jakie krewetki do akwarium wybrać?

Przy wyborze krewetek, należy się kierować trzema następującymi kryteriami:

– Wymogi krewetek odnośnie do wody – jak często należy czyścić im wodę oraz dno, jaką zapewniać temperaturę oraz miękkość wody. 

– Stadność krewetek – jeżeli chcemy akwarium z ładnie wyeksponowaną roślinnością, wybierajmy krewetki, które nie wymagają zbyt wielu towarzyszy. Jednak, jeśli to skorupiaki mają cieszyć oko, to wybierzmy typ o przeciwnych właściwościach.

– Tolerancja ryb- nie wszystkie krewetki dobrze się czują z rybami w jednym akwarium, i to też nie ze wszystkimi gatunkami. Toteż posiadając już ryby w akwarium, musimy bacznie dopytać się sprzedawcę o ten aspekt.

Rodzaje krewetek akwariowych

Różnorodność gatunkowa może na początku onieśmielić, jednak na początek poleca się gatunek Amano, czyli krewetki japońskie. Osiągają rozmiar do 4 cm. Są one słodkowodne, a ich kolorystyka pancerza to szary z jasnym paskiem na grzbiecie i ciemniejszymi plamami po bokach. Należy pamiętać, że ta odmiana jest stadna, co oznacza, że należy zakupić do akwarium co najmniej kilka sztuk, tak by czuły się dobrze w nowym domu. 

Jeżeli lubimy wypatrywać swoje ulubione stworzonka to polecanym gatunkiem jest Caridina Babaulti, krewetka ta zmienia kolory swojego pancerza, tak by wtopić się w tło. Może przybierać barwy od zielonego, po brązowy, a na zielonym kończąc. Tak samo jak krewetka japońska, jest stadna i rekomenduje się zakup minimum 5 osobników. Ta odmiana również wymaga krystalicznie czystej wody w akwarium.

Gdy bardziej interesuje nas barwna hodowla, wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na Crystal Red – Jest to jedna z delikatniejszych i trudniejszych w hodowli krewetek. Wrażliwa jest na wiele czynników takich jak skład chemiczny wody (zawartość azotanów i miedzi) zmiany temperatury wody. Trzeba również dbać o czystość wody, jej napowietrzanie. Odwdzięcza się jednak bardzo szeroką kolorystyką.

Natomiast dla nieco elegantszych barw dobra będzie odmiana -Biene, której pancerz wyróżnia się białymi i czarnymi pasami, przypominającymi z wyglądu pszczołę. Ich ogon zakończony jest pomarańczowymi prążkami. Łatwo jest rozmnożyć krewetki, w przeciwieństwie do krewetek japońskich.

Także ilość gatunków jest w przypadku krewetek ogromna, ale biorąc się za domową hodowlę krewetek, wybierz na razie gatunki łatwe do utrzymania. Mogą to być np. małe krewetki z rodziny Cardinia ich niewielkie wymogi jak i cena zdają się być optymalne na początek. Gdy tylko wybierzemy nasz gatunek, wybrać będziemy musieli jeszcze rozmiar ich nowego domu.

Jakie akwarium dla krewetek?

Krewetki do akwarium nie osiągają szczególnie pokaźnych rozmiarów, toteż nie wymagają wiele przestrzenni i dziesięcio- lub dwudziestolitrowe akwarium zaspokoją potrzeby naszego pierwszego stada. Należy jednak pamiętać, że im większe stado tym zbiornik musi być większy. Kiedy liczba sztuk wzrośnie powyżej dziesięciu, krewetkarium powinno mieć objętość powyżej 25 litrów. Jednakże, sam zbiornik na wodę to jeszcze nie wszystko.

Hodowla krewetek – jakie urządzenia?

Aby zapewnić naszym skorupiakom odpowiednie warunki do bytowania, niezbędnym jest nabycie paru urządzeń takich jak:

  • Grzałka –dla podtrzymywania optymalnej temperatury wody dla danego gatunku. Przyjmuje się, że preferowana temperatura wody dla większości gatunków to przedział od 20 do 24°C. Także, nie ma potrzeby zakupu grzałki o wielkiej mocy.
  • Filtr – najlepiej z wlotem o strukturze gąbkowej, zapobiegnie to wciąganiu naszych podopiecznych do urządzenia Również ważnym jest, aby jego strumień wody nie był zbyt silny, tak by nie wpływał na samopoczucie krewetek.
  • Podłoże – najlepiej żwir gładki o ziarnie grubym na 1-3 mm), Takie właściwości pozwoli krewetkom na swobodne przemieszczanie się bez ryzyka skaleczenia się. Jeżeli wybierzemy żwir o ciemnym kolorycie, zwiększy to kontrastowość krewetkarium, a co za tym idzie widoczność krewetek.
  • Lampa Ledowa – pozwalająca na rozwój flory w krewetkarium. Z racji przyzwyczajeń krewetek, nie należy narażać je na zbyt intensywne światło i zazwyczaj jeden panel LEDowy wystarczy.
  • Rośliny – skoro, mamy zapewnione oświetlenie jak i podłoże, możemy stworzyć podwodną dżunglę dla swoich podopiecznych. Na początek polecane są gatunki takiej jak, mech, gałęzatka, wywłócznik rdzawy czy moczarka.
krewetka

Jaka woda dla krewetek w akwarium?

 Krewetki są podobnie jak raki, traktowane jako oznaka czystej wody. Dlaczego? Ponieważ są wyjątkowo wrażliwe na azotany, fosforany oraz inne metale ciężkie, lubią też dobre napowietrzenie i stałość parametrów wody. Toteż początek hodowli krewetek, powinien zawierać gatunki o mniejszej wrażliwości, gdyż zapewnienie im odpowiednich warunków hydrostatycznych już i tak będzie sporym wyzwaniem

Co jedzą krewetki?

Choć krewetki są z reguły wszystkożerne (w naturalnym środowisku większość z nich jest padlinożercami), to zalecaną dietą jest ta zawierająca produkty pochodzenia roślinnego. Możemy im poddawać na przykład:

  • suszone jabłko;
  • suszony banan;
  • skrzyp polny;
  • liście olchy;
  • liście orzecha;
  • liście pokrzywy;
  • liście dębu;
  • liście migdałecznika.

Jakie ryby z krewetkami?

Jeżeli chcemy stworzyć wierniejszą kopię podwodnego świata i dodać jeszcze ryby to musimy mieć na względzie, że wyjadają one krewetki. Dlatego ryby powinny być małe, najlepiej rozmiarów uniemożliwiającymi konsumpcję skorupiaków. Rybami polecanymi do krewetkarium są Kiryski oraz Neonki.

Aklimatyzacja nowej hodowli krewetek

Przed umieszczeniem nowo zakupionego stada krewetek, należy uprzednio przygotować zbiornik. Jego ekosystem rozwinie się tudzież dojrzeje dopiero po 3-4 tygodniach. Także pomimo bogatego wyposażenia, zbyt szybkie wprowadzenie naszych podopiecznych może się zakończyć, ich złym samopoczuciem, ale też stratami na zdrowiu. Warto więc wstrzymać się i poczekać cierpliwie na moment, gdy krewetkarium w pełni się rozwinie.

Nie należy również wlewać krewetek z marszu z woreczka w jakim przybyły. Wpierw zanurza się takowy woreczek w akwarium. Pozwoli to na wyrównanie się temperatury pomiędzy wodą w worku, a tą w krewetkarium. Proces ten trwa minimum godzinę.

Na tym czynności aklimatyzacyjne się nie kończą. Następnie wlewa się do worka z krewetkami wodę z naszego zbiornika. Pozwoli im to na oswojenie się z nowym ekosystem. Dopiero po tym, możemy wpuścić krewetki d ich nowego domu.

Dobrą praktyką jest danie im czasu i powściągniecie swojej ciekawości. Nie pukajmy w szybę ani nie mieszajmy w wodzie. Krewetki na razie muszą znaleźć nowe miejsca na schronienie i poczuć się bezpiecznie. Najlepiej ograniczmy dostawanie się światła w pomieszczeniu w jakim jest krewetkarium, i nie wchodźmy przez pewien czas w jakiekolwiek interakcje z nowym stadem.


Kolejna istotna rzecz – aklimatyzuj swoje krewetki. Nie wrzucaj ich bezpośrednio z worka transportowego do akwariowej wody, a zanurz worek na około godzinę, by temperatura w jednym i drugim wyrównała się. Następnie wlej odrobinę wody z akwarium do worka i dopiero po chwili przelej razem z nią skorupiaki.
Pamiętaj, że krewetki są stworzeniami stadnymi. Decydując się na ich hodowlę, kup co najmniej kilka, a najlepiej kilkanaście sztuk.

Czyszczenie krewetkarium

Ostatecznie, kiedy zapewnimy wszystkie niezbędne osprzęty oraz zadbamy o odpowiednie otoczenie, zostanie nam jeszcze jedna czynność. Jest to oczywiście czyszczenie zbiornika z naszymi podopiecznymi. Na szczęście nie jest to czasochłonne, lecz powinno być regularne (najlepiej wpleść to w cotygodniową rutynę). Składa się ono z następujących kroków:

  • Wymiana wody – odessanie przynajmniej 5 litrów wody oraz zebranie resztek pokarmu oraz roślin z podłoża;
  • Zeskrobanie glonów z powierzchni szyby;
  • Uzdatnienie świeżej wody do akwarium – dodanie odpowiednich dla gatunku minerałów oraz ogrzanie jej do temperatury panującej w krewetkarium;
  • Wlanie przygotowanej wody;
  • Wyczyszczenie filtra.