Jak odstraszyć dzika z naszej posesji?

Z nadejściem jesieni i zimy, nasz dom bardzo często staje się atrakcyjnym schronieniem w oczach wielu zwierząt. I chociaż owady i gryzonie należą do intruzów, z którymi możemy sobie poradzić bez większej pomocy, tak w przypadku większych zwierząt jest już inaczej. Mowa tu właśnie o dzikach, widywanych coraz częściej nie tylko na przedmiejskich osiedlach i wsiach, ale też w dużych miastach, położonych niedaleko lasów. Widząc stado tych zwierząt, buszujących w naszych śmieciach i zaglądających do każdego zakamarka podwórka, niejeden z nas z pewnością poczuje grozę. Nie ma się jednak czego bać. Istnieje bowiem wiele skutecznych środków odstraszających dziki, które pomogą nam w zniechęceniu tych stworzeń do odwiedzania naszego domu. Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

Domowe sposoby na dziki

Ponieważ dziki należą do zwierząt, z którymi bardzo często stykali się nasi przodkowie, na przestrzeni lat wymyślono wiele domowych sposobów na przepędzenie tych zwierząt. Już dawno temu zauważono bowiem, że naturalnym środkiem odstraszającym dziki jest ludzki zapach. Strach na wróble, ubrany w znoszoną, przepoconą odzież, stanowi nierzadko efektywny sposób ochrony przed głodnymi dzikami. Za równie skuteczny sposób uchodzą tu również ścięte włosy, umieszczone w pończosze, zawieszonej na pobliskim drzewie. Włosy, jak zapewne doskonale wiemy, bardzo długo utrzymują na sobie wszelkie zapachy. Dobrym rozwiązaniem są tu także puste puszki, zawieszone w pobliżu domu. Dzik jest bowiem stworzeniem bardzo płochliwym, nie lubiącym nagłych hałasów.

Profesjonalne odstraszacze

Specjalistyczne sklepy, jak chociażby popularny MediaSklep24, oferują nam szeroki wybór profesjonalnych środków odstraszających dziki, opracowanych przez rynkowych liderów. Należą do nich chociażby preparaty Anti-Bissant, ze składnikami aktywnymi odstraszającymi zwierzęta. Innym znakomitym przykładem jest tu też płyn Hukinol, wydzielający zapach ludzkiego potu. Bardzo skutecznym rozwiązaniem są tu też emitery fal ultradźwiękowych, podrażniające zmysły dzików. Środki te są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt, zaś umiejętne wykorzystanie ich sprawi, że nasze śmietniki szybko przestaną być dla dzików źródłem łatwego pożywienia.