Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że psy to mądre zwierzęta i mają swoje sposoby na porozumiewanie się z człowiekiem. Nie potrafią jednak zadbać o swój byt i bezpieczeństwo, dlatego potrzebują opieki.

Wyznacz granice 

Jedną z podstawowych potrzeb psa jest ruch. Nawet kanapowcy potrzebują się czasem wybiegać i zmęczyć. Puszczanie pupila luzem w przestrzeni publicznej jest niebezpieczne i zabronione, ale jeżeli mamy duży ogród, to nasz pies może zażyć nieco wolności. Ale nawet blisko domu powinien być pod kontrolą, aby się zbytnio nie oddalał i trzymał w odpowiedniej odległości od swoich opiekunów. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest elektryczne ogrodzenie dla psa, które działa we współpracy z obrożą. W momencie gdy pies wybierze się poza dozwolony obszar obroża wyda dźwięk ostrzegawczy, a jeżeli pies na niego nie zareaguje, to impuls elektryczny. Do wyznaczania terenu, po którym pies ma prawo się poruszać, służą linki oraz widoczne z daleka flagi, wyznaczające granice terenu, których pies nie powinien przekraczać. Montaż ogrodzenia dla psa jest prosty i możemy go wykonać samodzielnie.

Obroża do zadań specjalnych

Podczas treningów także wykorzystuje się elektryczne obroże dla psów, które są przydatne, gdy pies nie chce z nami współpracować. Natężenie dźwięku lub impulsu elektrycznego wybieramy z pomocą pilota, ale nawet na najwyższym poziomie nie zrobią krzywdy psu, a jedynie go skarcą. 

Szkolenie najlepiej zacząć od najniższego natężenia dźwięku, a jeżeli pies na niego nie reaguje, można je zwiększyć, a także włączyć wibracje. Impuls elektryczny nie powinien być nadużywany i  należy go stosować w ostateczności. Zadaniem obroży nie jest zrobienie zwierzęciu krzywdy, a nauczenie psa posłuszeństwa i karności, co często jest gwarancją jego bezpieczeństwa. Opiekunowie kilku psów mogą kupić zestaw obroży – przy pomocy jednego pilota można bowiem sterować aż trzema obrożami podczas treningu. Warto zdecydować się na modele wodoodporne, bo wówczas bez obaw będziemy mogli organizować trening podczas deszczu czy nad jeziorem lub rzeką.