Jak hodować patyczaki? Co jedzą patyczaki?

Nie ulega wątpliwości, że patyczaki nie są tak popularnymi zwierzętami domowymi jak chociażby koty, psy czy króliki. Niemniej jednak nie brakuje osób, które poświęcają tym wyjątkowym zwierzętom swoją uwagę. Okazuje się bowiem, że patyczak może być niebanalnym i mało wymagającym towarzyszem. Z jego hodowlą poradzi sobie nawet osoba, która nie miała wcześniej styczności z żadnymi zwierzętami. Nie oznacza to jednak, że warto kupić patyczaka nie mając pojęcia o tym, co jada oraz jak należy się nim zajmować. Zanim więc zdecydujemy się na zakup tego egzotycznego stworzenia, warto poznać jego potrzeby i przyzwyczajenia.

Patyczak rogaty – jak wygląda?

Nie każdy wie, jak wygląda patyczak rogaty, ale większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że nie osiąga on zbyt dużych rozmiarów. Długość ciała samca wynosi zazwyczaj nie więcej jak 10 cm, a w przypadku samic jest to zaledwie 7 cm. Ojczyzną tych wyjątkowych owadów jest południowy Wietnam. Jak wygląda patyczak? Otóż swoją nazwę zawdzięcza on temu, że wyglądem przypomina nieco cienkie gałązki, zwane patykami. Na głowie tego egzotycznego owada znajdują się charakterystyczne czułki. Patyczaki rogate nie posiadają natomiast skrzydeł, które umożliwiałby im latanie. Długość życia tych owadów może być różna, w zależności od płci. Samice żyją zazwyczaj nieco dłużej od samców. W niektórych przypadkach mogą dożyć nawet półtora roku, podczas gdy samce rzadko kiedy dożywają roku. Jakie są zwyczaje tych wyjątkowych stworzeń? Otóż zazwyczaj są one aktywne późnym wieczorem oraz nocą. Bardzo służy im wysoka wilgotność powietrza. Nie ma się temu co dziwić, pochodzą przecież z Wietnamu. Warto również wiedzieć, że samica w ciągu swojego życia potrafi znieść aż 300 jajek. Z jaja patyczaka wykluwają się młode po około dwóch miesiącach inkubacji.

Terrarium dla patyczaka – jak je wybrać i urządzić?

Jak zaznaczono na wstępie, hodowla patyczaków nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Jeżeli chcemy jednak posiadać w swoim domu te wyjątkowe owady, musimy wyposażyć się w terrarium. Okazuje się, że rolę terrarium dla patyczaka rogatego może pełnić niewielkich rozmiarów akwarium lub duży słoik. Powinno mieć ono jednak odpowiednią wysokość. Większość doświadczonych hodowców zgodnie twierdzi, że trzykrotność długości patyczaka to minimalna wysokość, jaką powinno posiadać terrarium. Ponadto, jeżeli zamierzamy hodować kilka patyczaków, trzeba pamiętać o tym, że każdy z nich potrzebuje przynajmniej 1 litra pojemności. Jeśli zapewnimy owadom zbyt mało przestrzeni, może dojść do ich wzajemnego atakowania się. W niektórych przypadkach walki między nimi mogą zakończyć się tragicznie. Ponadto, każdy hodowca powinien mieć świadomość tego, że patyczaki, zwłaszcza te młode mogą uciekać z terrarium. Ze względu na ich niewielkie rozmiary i niepozorny wygląd, trudno znaleźć je później w pokoju. Dobrze byłoby więc zatroszczyć się o przykrycie wejścia do terrarium specjalną siatką. Powinna jednak posiadać ona gęste oczka.


Kluczowe jest również odpowiednie wyposażenie terrarium. Aby patyczak mógł rozwijać się harmonijnie, potrzebne mu są sprzyjające warunki. Co należy więc włożyć do środka? Przede wszystkim, w terrarium należy umieścić patyki, które umożliwią owadom uprawianie zajmujących wspinaczek. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w naturze jest to ich najczęstsze zajęcie. Optymalna temperatura, która powinna panować w terrarium to około 23 stopnie Celsjusza. Częste oraz gwałtowne spadki temperatury, mogą negatywnie wpływać na patyczaki. Z tego też względu, dobrze byłoby ich unikać. Jeżeli chodzi zaś o wilgotność panującą w terrarium, powinna wynosić ona około 70%. Jest ona kluczowa do tego, aby patyczaki rogate mogły w prawidłowy sposób przejść proces wylinki.

patyczak

Patyczaki – co jedzą i jak powinna być skomponowana ich dieta?

Większość początkujących hodowców, zastanawia się nad tym, czym należy karmić patyczaki, aby rozwijały się zdrowo. Na szczęście, patyczaki rogate nie są zbyt wybredne. Zadowolą je liściaste części popularnych roślin. Mowa tu przede wszystkim o liściach jeżyn oraz malin, które w sezonie można stosunkowo łatwo pozyskać. Jeśli mamy dostęp do tych krzewów, warto zebrać część liści i je zamrozić. Będą mogły służyć patyczakom jako pokarm jesienią oraz zimą. Roślin, które chętnie jadają te egzotyczne owady jest jednak znacznie więcej. Można zaserwować im także liście truskawki, bluszczu pospolitego czy dębu. Z powodzeniem można karmić je również przy pomocy popularnych ziół, takich jak melisa, bazylia, pietruszka czy mięta. Przed podaniem owadowi liści, należy jednak bardzo starannie je umyć. Najlepiej użyć do tego celu zimnej wody z kranu. Zanieczyszczenia pozostające na częściach roślin mogłyby być bowiem potencjalnie niebezpieczne dla patyczaków. Najmniej problematyczne jest więc karmienie patyczaków wiosną oraz latem, gdy świeżych roślin nie brakuje. Co jednak je patyczak zimą, jeżeli nie zamroziliśmy dla niego żadnych liści w lecie? Wówczas hodowcom przychodzą z pomocą gotowe mieszanki roślinne, które można zakupić w sklepach zoologicznych. Można także wykorzystywać liście zimozielonych roślin.


Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak hodować patyczaki, musi wiedzieć nie tylko czym je karmić, ale również jak często należy to robić. Warto także mieć świadomość tego, że dieta tych owadów nie musi być różnorodna. Nie ma nic złego w karmieniu patyczaków dwoma lub trzema rodzajami liści. Dobrze jest wiedzieć, że apetyt tych owadów jest taki sam, niezależnie od pory roku. Wiosną należy więc karmić je tak samo często jak zimą. Najlepiej włożyć do terrarium kieliszek z bardzo mokrą ziemią lub wodą. Trzeba umieścić w nim liście przeznaczone dla patyczaka. Dzięki temu na dłużej zachowają one świeżość, a owad będzie się nimi posilał w dogodnym dla niego momencie.

Jaka jest cena patyczaków?

Każdy, kto rozważa hodowlę patyczaków, zastanawia się nad tym, jaka jest cena tych wyjątkowych owadów. Na szczęście okazuje się, że cena patyczaków rogatych nie jest wysoka. Z tego też względu, zdecydowana większość ludzi będzie sobie mogła pozwolić na ich zakup. Zazwyczaj, te wyjątkowe egzotyczne owady możemy zakupić za niespełna 5 złotych. Ceny poszczególnych owadów mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym je kupujemy oraz od ich wieku. Warto również zaznaczyć, że patyczaki rozmnażają się stosunkowo łatwo. Z tego też względu, niektórzy z hodowców rozdają je zupełnie za darmo. Trzeba jednak mieć świadomość tego, iż mimo niskiej ceny tych owadów, hodowca będzie musiał ponosić koszty ich utrzymania. Te również nie są jednak zbyt wysokie. Pokarm dla tych owadów można bowiem zbierać samodzielnie, co nic nie kosztuje. Cena karm ziołowych dla patyczaków, które są dostępne w sklepach zoologicznych również nie jest zbyt wysoka.


Jak wynika z rozważań, hodowla patyczaków rogatych nie jest skomplikowana. Kusić może również ich niska cena. Każdy, kto zamierza zaprzyjaźnić się z tym egzotycznym owadem, musi jednak przygotować mu odpowiednie lokum. Oprócz terrarium, patyczakowi należy zapewniać również regularny dostęp do pożywienia. I to już w zasadzie wszystko. Od czasu do czasu, patyczaka można wziąć na ręce, choć nieszczególnie on za tym przepada. Na szczęście, sama obserwacja jego zachowania może dostarczyć hodowcy satysfakcjonujących wrażeń.