Dieta barf dla psa
Żywienie psa może wydawać się czymś prostym dla wielu ludzi. Coraz więcej odpowiedzialnych i świadomych opiekunów wie jednak, że psu nie wystarczą tylko resztki z naszych stołów. Wiedzą również, że większość popularnych karm, które kuszą nas kolorowymi obrazkami zadowolonych zwierzaków, to w głównej mierze tylko reklama. Dlatego też coraz większą popularność w świecie psiarzy zdobywa dieta BARF. Czym dokładnie jest ten sposób żywienia? Czy trzeba suplementować czymś tę dietę? I czy BARF dla szczeniaka jest tym samym, co BARF dla psa dorosłego? Do czego służą kalkulatory BARF? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
BARF. Co to dokładnie znaczy?
Prawie każdy opiekun psa słyszał o tej diecie. Nie każdy jednak wie co to jest. BARF to z języka angielskiego Biologically Appropriate Raw Food, co możemy przetłumaczyć jako biologicznie odpowiednią surową dietę dla psów. Niektórzy tłumaczą to również jako „Bones And Raw Food”, czyli „kości i surowe jedzenie”. Żeby jednak dokładnie wiedzieć, co to jest BARF, trzeba zgłębić się w dziką naturę naszych czworonożnych przyjaciół.
Przodkami psów, jak udowodniono to już wiele lat temu, były dzikie wilki. Mimo iż psy przeszły proces udomowienia, z punktu widzenia ewolucji są w rzeczywistości mięsożercami. A czy widział ktoś kiedyś mięsożercę chrupiącego marchewki lub buszującego w polu kukurydzy w poszukiwaniu najdorodniejszej kolby? Oczywiście, że nie. Układ pokarmowy psa nie zmienił się przez te tysiące lat, od kiedy pierwszy dziki wilk postanowił podejść do ludzkiej osady i zostać przy człowieku na dłużej. Mięso dla psa to podstawa jego diety. W odróżnieniu od nas nie czerpią on energii z węglowodanów, ich ślina nie zawiera amylazy trawiącej cukry. Pies potrzebuje natomiast białka oraz tłuszczu.
Wystarczy zrobić mały eksperyment, aby przekonać się, że BARF dla psa będzie o wiele lepszą dietą, niż karmienie go przetworzonymi karmami ze sklepów. Bo co wybrałby Twój pies? Miskę suchych chrupek na bazie sproszkowanej pszenicy lub kukurydzy, czy może kawałek soczystego, ociekającego krwią mięsa? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Pamiętać jednak należy, że karma BARF musi być też odpowiednio suplementowana, o czym przeczytać można w dalszej części artykułu.
Surowe mięso dla psa – dlaczego?
Dlaczego surowe? Wszyscy wiemy, że mocno przetworzona żywność nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Coraz większa świadomość pcha nas do wybierania tych produktów, które zawierają w swoim składzie jak najmniej konserwantów i sztucznych dodatków. Jeśli jesteśmy więc tym, co jemy, to czy ta sama prawda nie jest równie prawdziwa w stosunku do naszych psów? Oczywiście istnieją gotowane wersje omawianej diety, które mogą być równie dobre i zdrowe. Jednak my skupiamy się tu tylko na diecie surowej i przyjmujemy, że karma BARF, to przede wszystkim surowa, nieprzetworzona karma.
Jakie mięso dla psa jest najlepsze?
Mięso mięsu nierówne. I to nie z przyczyn, dla których staramy się wybierać mięso dla samych siebie. Surowe mięso dla psa w pierwszej kolejności musi być świeże. Nieprawdą jest, że pies może zjeść wszystko. Rzeczywiście soki trawienne w jego żołądku poradzą sobie z rzeczami, które ludziom mogłyby zaszkodzić. Przykładowo szkodliwa dla nas salmonella raczej nie zrobi wrażenia na psie. Jednak nigdy nie warto ryzykować. Życie i zdrowie pupila są najważniejsze.
Żywienie psa surowymi produktami to szansa na to, by zwierzak dostawał wszystko to, do czego przystosowała go natura. Mięso dla psa to najlepsze z możliwych źródło białka oraz tłuszczów. I niemal każdy gatunek mięsa może zostać wykorzystany w diecie. Niemal każdy, albowiem nigdy nie podajemy psu surowej dziczyzny, która może być nośnikiem niebezpiecznych pasożytów. Unikać powinno się też wieprzowiny. Niepoddana obróbce cieplnej może wywołać u czworonoga chorobę Aujeszkyego, czyli tzw. wściekliznę rzekomą. Ważna jest natomiast różnorodność i to, aby wybierać takie mięso, które zawiera sporo tłuszczu, ścięgien oraz żył.
Kości oraz podroby w diecie BARF
W diecie BARF nie powinno tez zabraknąć podrobów oraz kości. Te pierwsze dostarczają przede wszystkim wielu witamin i minerałów. Ważna jest przede wszystkim wątroba bogata w żelazo, cynk, selen oraz witaminy z grupy B, a także A, E i D. Nie powinna ona stanowić jednak więcej niż 5% posiłku. Przy większych ilościach łatwo przedobrzyć z witaminą A.
Istnieje przekonanie, że kości, szczególnie te drobiowe, mogą zaszkodzić. To nieprawda. Szkodzą tylko te, które poddane zostały obróbce cieplnej. Surowe kości to natomiast źródło wapnia. Równoważy on fosfor, jaki dostarczamy psu wraz z mięsem. W szpiku kostnym znajduje się tez mnóstwo witamin. Najważniejsze jest to, by wielkość kości dostosowywać do wielkości psa. Nigdy nie podajemy też „gołych”, pozbawionych mięsa kości. Muszą one być otoczone mięsem, co chroni przewód pokarmowy zwierzęcia przed uszkodzeniami. Zawsze też muszą być surowe.
Dodatki roślinne w diecie BARF
Jak to roślinne? Pisaliśmy przecież, że mięso i kości to podstawa w karmieniu BARF. Co to znaczy, że potrzebne są też dodatki roślinne? Otóż dieta mięsożerców to nie tylko mięśnie oraz kości upolowanych ofiar. To także wnętrzności. A w nich niewielkie (w porównaniu do reszty posiłku) ilości warzyw i owoców. Niektóre psy nie lubią surowych warzyw ani owoców. Inne czują się znacznie lepiej, gdy są one obecne w ich diecie. Warto więc obserwować zwierzaka i to, w jaki sposób się wypróżnia oraz czy nie potrzeba mu właśnie choć odrobiny błonnika roślinnego.
Warzywa oraz owoce podawać się powinno w formie zmiksowanej papki przypominającej właśnie to, co pies znalazłby w żołądku swojej ofiary. Tak przygotowana pulpa roślinna jest łatwiej przyswajalna dzięki temu, że rozerwane w niej zostały włókna celulozowe. Pamiętajmy też, by nigdy nie podawać szkodliwych dla psów produktów. Należą do nich między innymi awokado, winogrona, cebula, zielona papryka, bakłażan oraz rabarbar.
BARF suplementy też mają znaczenie!
Niezależnie od tego, czy stosujemy dietę u psa dorosłego, psiego seniora, czy może zastanawiamy się nad dietą BARF dla szczeniaka, mięso, kości oraz warzywa należy dodatkowo wzbogacić o suplementy. Jest to jednak kwestia indywidualna i przy doborze odpowiednich dodatków trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Każdą zmianę diety powinno się w pierwszej kolejności rozpocząć od wizyty u weterynarza i wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Podawanie suplementów powinno więc uwzględniać wiek, wielkość, choroby, aktualne wyniki badań (głównie badań analitycznych krwi) i wagę psa. Podstawowe suplementy to:
- drożdże browarnicze – dostarczają czworonogom witamin z grupy B
- olej z łososia (ewentualnie kryl) – bogate źródło dobroczynnych kwasów nienasyconych Omega 3 i 6
- tran rybi – bogaty w witaminę D
- hemoglobina – źródło żelaza
- tłuszcze (np. tłuszcz gęsi) – źródło nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędne do prawidłowego wchłaniania się witamin
Ważne, żeby podawane w diecie BARF suplementy były zawsze pochodzenia naturalnego.
BARF kalkulator dla dobrze skomponowanych posiłków
Wiemy już, że BARF dla psa to dieta złożona z mięsa, podrobów, mięsnych kości oraz niewielkiego dodatku warzyw i owoców. Wiemy też, jak ważne są w diecie BARF suplementy. Jak jednak skomponować te wszystkie składniki, aby jak najlepiej odzwierciedlały to, co psowate jadłyby na wolności? Oto podstawowe zasady i procentowy udział składników, na których powinno opierać się żywienie psa dietą BARF:
- Mięso mięśniowe – ok. 50%
- Podroby – ok. 20%
- Kości – ok. 15%
- Warzywa – ok. 10%
- Owoce – ok. 5%
Jak jednak dostosować ilość posiłku do wagi psa? Każdy czworonóg jest inny i ma inne zapotrzebowanie. Dieta BARF podaje jednak orientacyjne wytyczne w zależności od wieku, wielkości i rodzaju aktywności zwierzęcia. W internecie znaleźć można strony, na których dostępne są specjalne kalkulatory. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dietą BARF, kalkulator taki może być naprawdę sporą pomocą. Wyliczy on dzienną wielkość porcji z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych w niej komponentów.
Dieta BARF dla psa – główne zalety
Jak już wspomnieliśmy, psy są mięsożercami. Mogą funkcjonować na diecie, która zawiera w sobie dodatki pochodzenia roślinnego, jednak najlepiej rozwijają się na takiej, która oparta jest na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Taka dieta wpływa na zdrowie psa na wiele sposobów:
- To prosty sposób na wyeliminowanie z diety alergenów. Psy cierpiące na alergie czy nietolerancje pokarmowe mogą dostawać na tej diecie tylko te produkty, które nie szkodzą ich zdrowiu. Karma BARF może być skomponowana indywidualnie i z uwzględnieniem wszelkich psich dolegliwości.
- Poprawa zachowania. Surowe mięso dla psa to dobre źródło tryptofanu i innych substancji, które wspomagają pracę układu nerwowego, redukują objawy stresu, zmniejszają poziom reaktywności i napięcia.
- Eliminacja problemów z układem trawiennym. Psy cierpiące z powodu nawracających biegunek czy wymiotów wykazują zmniejszenie tych objawów po przejściu na BARF. Wiązać może się to z faktem, że surowe mięso oraz podroby takie jak np. żołądki są dobrym źródłem dobroczynnych dla jelit bakterii.
- Stabilizacja wagi. Aby dobrze dobrać ilość wszystkich potrzebnych składników, polecamy BARF kalkulator, o którym wspominaliśmy wcześniej. Dobrze skomponowany posiłek to gwarancja smukłej sylwetki u psa. W dodatku te czworonogi, które cierpiały na otyłość, tracą na niej zbędne kilogramy bez utraty tkanki mięśniowej.
- Więcej psiej energii i siły do zabaw. Jako że psy czerpią energię z białka oraz tłuszczu, nie ma najmniejszej wątpliwości, że te, które dostają te składniki z pokarmem, mają większe pokłady energii.
- Lepszy stan uzębienia, mniej kamienia nazębnego. A mniej kamienia nazębnego to rzadsze zabiegi weterynaryjne.
BARF dla szczeniaka – czy młode psy mogą jeść surowe mięso?
Oczywiście, że tak! Dla tych, którzy nadal nie wiedzą, co to jest BARF, przypominamy, że jest to dieta oparta o produkty, które są jak najbardziej zbliżone do tego, co psowate jedzą na wolności. I że układ pokarmowy psa jest układem pokarmowym mięsożercy zdolnym do trawienia surowego mięsa i kości będących podstawą diety BARF. Co to dokładnie oznacza? W życiu każdego szczeniaka przychodzi moment, w którym zostaje on odstawiony od mleka matki i zaczyna zjadać pokarmy stałe. Wielu świadomych hodowców już w tym momencie zaczyna uczyć młode psy rozgryzania mięsa i miażdżenia mięsnych kości. Pamiętając oczywiście, aby wielkość porcji była dostosowana do wielkości zwierzęcia. BARF to naprawdę dieta dla wszystkich psów!