Hodowla żółwia stepowego
Żółw stepowy w naturze
Żółwie stepowe to gady z rodziny żółwi lądowych, które przeciętnie żyją na terenach stepów środkowoazjatyckich czyli tam gdzie jest sucho i skalisto- między innymi w Kazachstanie, ale zimują w wilgotnych i ciemnych norach. Istnieją również odmiany tego gatunku żyjące w Pakistanie.
Ile żyje i jak wygląda żółw stepowy?- podstawowe informacje
Długość życia tego zwierzęcia w niewoli może wynieść nawet 80 lat, natomiast na wolności żyją do 30.
Żółwie te mają owalną skorupę o ciemnozielonej bawię z ciemną plamką na każdej tarczce. Łapy są ciemno zielone, a cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest występowanie czterech pazurów.
Mierzą do 23 cm wysokości, ale samice są większe od samców. Zwierzęta prowadzą dzienny tryb życia- szczyt ich aktywności przypada na poranek oraz popołudnie. Należy pamiętać aby nie umieszczać dwóch samców i jednej samicy razem w terrarium, bo istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zacznie się między nimi walka o dominację i zrobią sobie krzywdę.
Żółw stepowy- terrarium
Przed zakupem żółwia należy posiadać odpowiedniej wielkości terrarium. Dzięki zapewnieniu zwierzęciu dobrych warunków do życia będziemy mogli długo cieszyć się jego towarzystwem, przy jego długości życia istnieje możliwość, że stanie się nawet członkiem naszej rodziny. Terrarium powinno być zrobione ze szkła, musi być wentylowane i być zaopatrzone w wygodnie otwierane, ale solidne drzwiczki oraz mieć wymiar conajmniej 110x60x60 (długośćxgłębokośćxszerokość). Terrarium powinno stać w cichym i spokojnym miejscu, daleko od zwierząt domowych i dzieci, nie powinno być bezpośrednio nasłonecznione, nie powinno stać w przeciągu.
Warunki panujące wewnątrz terrarium żółwia stepowego
Priorytet to zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza i odpowiedniej temperatury. Żółw stepowy powinien być doświetlany punktowo żarówką ze światłem UVB (np. w postaci świetlówki) , która musi być odpowiednio obudowana, aby pupil się nie poparzył. Wilgotność utrzymuje się dzięki podlewaniu odpowiedniego rodzaju podłoża. Najlepiej wybrać podłoże naturalne- piasek (ale tylko ten odpowiedni dla gadów, w innym wypadku może dojść do niebezpiecznego zaczopowania zwierzęcia), ściółka, ziemia. Produkty takie kupujemy tylko w dobrych sklepach terrarystycznych lub zoologicznych, nie zdobywamy ich sami. Popularną opinią wśród hodowców jest to, że najlepszym podłożem jest darń, ponieważ odpowiednio pielęgnowana nie tylko utrzymuje idealną wilgotność w terrarium, ale także może stać się źródłem dodatkowego pożywienia
Kontrolę nad temperaturą i wilgotnością w terrarium pozwalają nam sprawować odpowiednie sprzęty. Dziś na rynku dostępny jest termometr i higrometr w jednym, ale należy pamiętać, żeby umieścić go w terrarium-sonda powinna być w pozycji wiszącej (nie może dotykać podłoża i ścianek), a także w obiektywnie równej odległości od najcieplejszego i najzimniejszego punktu w terrarium. W najcieplejszym punkcie powinno być do 35 st C, a ogólna temperatura w terrarium powinna wynosić 30-32 st C, a w chłodniejszej strefie gdzie żółw będzie mógł odpoczywać w nocy powinno być maksymalnie do 22 st C. Wilgotność nie powinna przekraczać 50%, ponieważ zbyt wysoka wilgotność może spowodować rozwinięcie się grzyba w terrarium, a także taka infekcja może dotknąć zwierzaka.
W terrarium musi znaleźć się miska lub basenik z wodą, aby zwierzę mogło z niej pić, a także do niej wejść. Dodatkowo taka woda paruje i nawilża środowisko. Zaleca się używanie wody mineralnej lub przegotowanej, nie może być gorąca i powinna być zmieniana raz dziennie
Funkcjonalne elementy w terrarium żółwia stepowego
Żółw stepowy powinien mieć w terrarium miejsce gdzie może się schować- kryjówkę. Ten element może nadać nowy charakter całemu terrarium, ale najważniejsze jest to aby zwierz się do niej zmieścił i czuł bezpiecznie, jeżeli żółw będzie w niej spał oznacza to, że wszystko jest w porządku. Za kryjówkę może służyć wydrążona kora, naczynie ceramiczne, czy inne specjalnie przeznaczone do tego celu domki. Warto pomyśleć o płaskiej misce na pokarm.
Dodatkowo, można ozdobi terrarium kamieniami, które będą służyły jako element wystroju, ale również jako miejsce gdzie żółw może się wspinać a także ścierać ostre pazurki. Inne elementy wystroju, których możemy użyć to korzenie i suche kępy traw. Idealnie sprawdzą się w terrarium stepowym żywe rośliny, ale trzeba pamietać, że tylko takie, które są jadalne dla żółwi.
Adopcja żółwia stepowego
Żółw stepowy przez wiele lat był bardzo popularny w Polsce i na świecie, do dzisiaj jest klasykiem terrarystki. Może niektórzy pamiętają jak w przedszkolach i szkołach stało wielkie terrarium z żółwiem. Niestety, gatunek ten został kupowany przez nieumiejętnych hodowców, którzy nie potrafili dobrze zająć się gadem. Dużo zmieniło się w erze internetu, powszechność forów internetowych z informacjami na temat tego żółwia sprawiła, że coraz więcej szczęśliwych posiadaczy żółwia potrafi się nim poprawnie zająć.
Kupując czy adoptując małego żółwia powinniśmy szczegółowo porozmawiać z jego pierwszym hodowcom. Musimy zapytać czy żółw nie miał problemów przy wykluwaniu, czy jadł prawidłowo, w jakich warunkach był do tej pory trzymany. Koniecznie trzeba poprosić pierwszego właściciela o dokument potwierdzający legalność żółwia, w którym będzie napisane, że urodził się on w niewoli, a nie został odłowiony ze swojego naturalnego środowiska i przetransportowany nielegalnie do Polski.
Przed adopcją żółwia stepowego warto mu się dokładnie przyjrzeć i poszukać widocznych urazów czy innych objawów, które mogą nas zaniepokoić. Jeżeli zauważymy coś podejrzanego należy to zgłosić jeszcze przed rozpoczęciem procedury adopcyjnej.
W internecie jest wiele możliwości adopcji żółwia. Ludzie z różnych powodów pozbywają się swoich zwierzaków i wtedy każdy kto marzył o żółwiu stepowym może mieć szansę na adopcję. Wystarczy wypełnić formularz i czekać aż odezwie się ktoś z fundacji. Oczywiście, że opcja adopcji jest o wiele lepsza od kupna, ponieważ daje ona możliwość zwierzakowi zaznać szczęścia w nowym domu.
Żywienie żółwia stepowego
Zwierzęta te są roślinożerne czyli w jego diecie powinno być dużo różnego rodzaju traw, koniczyna czy stokrotka. Główną uwagę trzeba zwrócić na pokarmy, które zawierają wapń, a odpuścić te z błonnikiem i cukrem. Nie karmimy żółwi owocami i wieloma warzywami, ale dopuszczalne są małe ilości sałat, ale tych bez szczawianów. Dopuszczalne są jedynie niegroźne opcje takie jak rukola i kiełki. Należy zwrócić uwagę na suche trawy, które również można podawać w posiłku, nie powinny one jednak stanowić więcej niż 30% całej porcji.
Bardzo ważną sprawą jest dawkowanie pokarmu, ponieważ niedoświadczeni hodowcy mają problem z przekarmianiem pupili. Taki osobnik ma problem z nadmiernym wzrostem, pękaniem skorupy, obciążaniem stawów, natomiast niedokarmiony osobnik nie rośnie w odpowiednio szybkim tempie. Należy pamiętać, że oba stany są niedobre i niezdrowe dla żółwia. Warto regularnie ważyć żółwia, ponieważ przez jego budowę nie widać wychudzenia i otyłości.
Zwierzę karmimy 4 razy w tygodniu, podając pokarm do terrarium. Nie ma ogólnej, powszechnej dawki jaką powinniśmy podawać, trzeba obserwować ile jest w stanie zjeść dany osobnik i dawać mu 70% maksymalnej porcji.
Suplementacja gadów opiera się na podawaniu im wapnia. W sklepach zoologicznych dostępne są różne preparaty specjalnie przeznaczone do tego celu. Na rynku znajdują się proszki, którymi posypujemy porcję jedzenia, preparaty z sepią czy kamienie do lizania. Wapń do oktawowy budulec kości i skorupy, a podając go żółwiowi możemy być pewni, że będzie miał lepszy apetyt i będzie się prawidłowo rozwijał.
Żółw stepowy w warunkach domowych
Jako szczęśliwi i odpowiedzialni posiadacze żółwia stepowego musimy ustrzegać się pewnych często popełnianych błędów. Żółw stepowy najbezpieczniej czuje się w terrarium, a to oznacza, że nie należy go wypuszczać na podłogę. Taka czynność jest dla niego bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do jego kontuzji, a nawet śmierci. Na ziemi jest narażony na zdeptanie, kontakt z roztoczami, dziećmi czy innymi zwierzętami domowymi. Skorupa nie uchroni go całkowicie przed niebezpieczeństwami czyhającymi w typowo ludzkim środowisku. żółw stepowy w kontakcie z niemowlakiem może zrobić mu krzywdę. Pazury zwierzęcia są silne i mogą rozciąć delikatną skórę dziecka.
Konieczne trzeba pamiętać o higienie w kontakcie z żółwiami stepowymi. Mogą być one siedliskiem takich chorób jak listerioza czy salmonelloza więc po każdym kontakcie z pupilem należy dokładnie umyć ręce. O higienie rąk należy także pamiętać przed kontaktem, bo my również możemy być źródłem infekcji dla zwierzaka.
Czy warto mieć żółwia stepowego?
Posiadanie zwierzaka to ogromna odpowiedzialność i trzeba się porządnie zastanowić przed podjęciem decyzji o adopcji. Warto pamiętać, że po podjęciu pozytywnej decyzji koszty posiadania żółwia nie kończą sią na wystroju terrarium i kupowaniu pożywienia. Zwierze, jak każde inne może czasem potrzebować wizyty u weterynarza.
Żółw stepowy świetnie sprawdzi się jako pierwszy gad w domu, da wiele radości posiadaczom, a obserwowanie go będzie bardzo ciekawe i interesujące.