Krzewy i kwiaty ozdobne do ogrodu

Marzeniem wielu osób jest posiadanie choćby małego skrawka zieleni z pięknymi, ozdobnymi kwiatami i krzewami. Nic dziwnego, wszak własny ogród to miejsce, w którym można stworzyć prawdziwą prywatną oazę spokoju. To tutaj można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, zrelaksować się lub po prostu odpocząć po ciężkim dniu. By jednak ogród cieszył wszelkie zmysły, wymaga pracy oraz organizacji według określonych zasad.

Na początek dobry plan

Wybór roślin i krzewów do ogrodu jest niezwykle istotny i dobrze jest poświęcić czas na zapoznanie się z tematem. Przy planowaniu własnego ogrodu wiele kwestii trzeba wziąć pod uwagę. Ozdobne rośliny cieszą oko, ale by tak było, muszą być dobrze dopasowane do strefy klimatycznej oraz warunków przestrzennych w jakich przyjdzie im żyć. Wiadomym jest, że dana roślina może wyglądać pięknie w katalogu, ale nie sprawdzi się w warunkach lokalnych. Wilgotność, temperatura oraz typ podłoża będą determinowały czy określone gatunki dadzą sobie radę. Trzeba też pamiętać, że niektóre rośliny wymagają większych i bardziej czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Najlepiej jest zawczasu poznać warunki swojego ogrodu. Istotne jest jak rozkłada się nasłonecznienie, jakie są możliwości glebowe i co będzie niezbędne, by je poprawić. Dopiero z tą wiedzą można wybierać rośliny idealnie nadające się do konkretnego miejsca. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć opinii specjalistów w tej dziedzinie, gdyż efekt końcowy będzie zależał od właściwego doboru roślin do miejsca oraz przestrzegania ich wymagań. 

Kwiaty do ogrodu kontra pory roku

Towarzystwo roślin potrafi działać niezwykle kojąco, a im większa różnorodność roślin w ogrodzie, tym miejsce staje się ciekawsze. Sadząc odpowiednie gatunki można się cieszyć pięknem niemalże cały rok. Na przełomie zimy i wiosny idealnym wyborem będą zwiastuny początków cieplejszego okresu roku czyli przebiśniegi i pierwiosnki. W kwietniu i w maju w ogrodach wręcz królują takie byliny cebulowe jak krokusy, hiacynty i tulipany. Kolejne popularne kwiaty ozdobne to piwonie, zwłaszcza piwonia chińska, zwana też ogrodową, która oszałamia swoimi wielkimi kwiatami o intensywnym zapachu.

Ta niezwykle dekoracyjna bylina występuje w wielu odmianach. Jej kwiaty mogą różnić się formą i wielkością oraz barwą, od białej aż po niezliczone odcienie magenty. Ilość słońca i ciepła w letnich miesiącach to raj dla takich kwiatów jak lilie, róże i dalie. Wśród tych rodzajów bez problemu znaleźć można gatunki, które potrzebują mniej lub więcej nasłonecznienia oraz ilości wody. Dla różowych, żółtych i pomarańczowych odcieni tych kwiatów ciekawym kolorystycznym kontrastem są powojniki. Clematis, bo o nim mowa, to stosunkowo mało wymagające pnącze. W zależności od odmiany świetnie nada się zarówno do nasłonecznionych miejsc, jak i tych bardziej zacienionych. Jesienne miesiące to z kolei ten czas w roku, w którym niepodzielnie panują wrzosy, astry oraz żurawki.

Podczas tej pory roku nadal można cieszyć się bujnością kolorów. Jakby na przekór temu, że zieleń już dawno straciła swoją świeżość i soczystość, kwiaty oraz liście krzewów i drzew wynagradzają swoimi barwami nadchodzącą wielkimi krokami zimową porę. Chryzantema wielkokwiatowa to przykład byliny, która aż do pierwszych mrozów zachwyca swoimi kwiatami o ogromnej ilości barw. Krzaczasty charakter tej rośliny pozwala na tworzenie rabat przypominających różnobarwne dywany. 

ogród

Piękne i łatwe w pielęgnacji czyli goździki i dzwonki

Popularność to kolejne kryterium jakim można kierować się przy wyborze kwiatów do ogrodu, a za takie uważane są rośliny, które świetnie sobie radzą nawet w trudniejszych warunkach i przy minimalnej pielęgnacji. Wśród kwiatów mało wymagających prym wiodą goździki, na przykład goździk ogrodowy, brodaty czy chiński. Goździki najlepiej czują się w bardziej nasłonecznionych miejscach, ale i w ciemniejszym miejscu sobie poradzą. Popularne jest łączenie ze sobą kilku odmian goździków, pozwala to osiągnąć różnobarwne kompozycje.

Goździk ogrodowy to cenny mieszkaniec ogrodu nie tylko ze względu na niewielkie wymagania glebowe, ale głównie fakt, że jego pięknymi i dużymi kwiatami można cieszyć się przez kilka miesięcy. Wśród popularnych i stosunkowo łatwych w obsłudze kwiatów ozdobnych nie wolno zapominać o dzwonkach ogrodowych. Ich obecność w ogrodzie nadaje mu sielskiego, wiejskiego charakteru, zwłaszcza jeśli rosną przy ogrodzeniach, płotach czy murku przydomowym. Niestety dzwonki ogrodowe kwitną dość krótko, bo tylko około miesiąca, lecz przez to nieodłącznie kojarzą się z ciepłym, wakacyjnym czasem.

Kanna czyli kwiaty dla bardziej doświadczonych

Dość wymagającym w uprawie gatunkiem jest paciorecznik zwany też kanną. Ta druga nazwa oznacza po grecku trzcinę, gdyż paciorecznik swoją łodygą bardzo przypomina łodygę trzciny. Jako roślina o pochodzeniu tropikalnym jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Na szczęście swoimi nieprzeciętnymi kwiatami kanna potrafi wynagrodzić trudniejszą pielęgnację.

Kwiaty kanny zbierają się w kłosy i przyjmują barwy od żółtych i pomarańczowych, po różowe i czerwone. Innym bardziej wymagającym kwiatem ogrodowym jest tytoń oskrzydlony, którego wyjątkowość polega na tym, że jego kwiaty otwierają się wieczorem, a w ciągu dnia pozostają zamknięte. Tytoń oskrzydlony wymaga regularnego podlewania i nawożenia, ma też ściśle określone wymagania co do stanowiska i rodzaju gleby. Jednak prawidłowo pielęgnowany odpłaci się kwiatami o bardzo pięknym, charakterystycznym zapachu.

Krzewy ozdobne w ogrodzie

Kwiaty ogrodowe to oczywista dekoracja każdego zieleńca, ale nie mniej ważnym elementem będą też drzewa i krzewy. Większość krzewów ozdobnych to rośliny mało wymagające i często wykorzystywane są jako stałe zielone tło równoważące bujną kolorystykę kwiatów. Krzewy mogą, oprócz typowo dekoracyjnej roli, pełnić funkcję naturalnego ogrodzenia chroniącego wnętrze ogrodu przed ciekawskimi spojrzeniami, a także zasłaniającego mniej estetyczną siatkę.

Do krzewów ozdobnych o pięknie kwitnących kwiatach możemy zaliczyć forsycję oraz bez. Forsycja już od marca potrafi cieszyć oko swoimi gęsto rozmieszczonymi na gałęziach żółtymi kwiatami, które pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Lilak pospolity zwany bzem to gatunek krzewu, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Intensywne w zapachu piękne fioletowe lub różowe okazałe kwiatostany są stałym elementem wiosennych miesięcy. Równie pięknym zapachem swoich kwiatów może poszczycić się inny popularny krzew ozdobny – jaśminowiec.

Regularnie podcinany, z zapewnionymi optymalnymi warunkami podłoża, jaśminowiec odwdzięczy się bujnością swoich kwiatów i gęstością liści. Ozdobnym krzewem, którego nie sposób nie zauważyć jest również perukowiec. Perukowiec mimo, że pochodzi z ciepłych terenów Azji i Europy nie jest zbyt wymagającym krzewem. Ta coraz częściej spotykana roślina zwraca uwagę przede wszystkim charakterystycznymi kwiatostanami przypominającymi puszystą mgiełkę lub perukę. Wśród krzewów ozdobnych nie brak gatunków o niepowtarzalnych kwiatach.

Na szczególną uwagę zasługuje tamaryszek ze swoją niesamowitą dekoracyjnością, która ujawnia się w okolicach maja, kiedy to pojawiają się jego kwiaty. Drobne, różowe kwiatuszki tak szczelnie pokrywają gałęzie tego krzewu, że sprawiają wrażenie, że ten składa się tylko z kwiatów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tamaryszek jest kolejnym mało wymagającym krzewem, za to dającym spektakularny efekt.

Przepis na ogród

Mnogość dostępnych gatunków roślin ozdobnych potrafi wprowadzić w taki zachwyt, że aż chciałoby się wręcz mieć je wszystkie. Jednak to znajomość warunków danej przestrzeni, wiedza na temat roślin oraz zmysł estetyczny będą najbardziej istotnymi kwestiami podczas planowania własnego ogrodu. Praca w ogrodzie właściwie się nigdy nie kończy, gdyż stale trzeba o niego dbać. Na szczęście praca we własnym zakątku zieleni potrafi być prawdziwą przyjemnością, gdyż nic tak nie cieszy jak widok efektów swoich starań, czyli piękny ogród z harmonijnie rozmieszczonymi kwiatami, zadbanym zielonym trawnikiem i ozdobnymi krzewami.